Bezpieczeństwo na drogach 1 listopada

1 listopada to dzień, który wielu z nas poświęca na odwiedzenie grobów bliskich zmarłych. To okazja do refleksji, zadumy i pamięci. Jednak nie możemy zapominać o ważnym aspekcie tego dnia, którym jest bezpieczeństwo na drogach. W trakcie przedłużonego weekendu świątecznego, ruch na naszych drogach będzie intensywny, a to oznacza konieczność zachowania szczególnej ostrożności i przestrzegania obowiązujących przepisów.

Inspekcja Transportu Drogowego (ITD) oraz inne służby odpowiedzialne za bezpieczeństwo na drogach już teraz przygotowują się do nadzoru nad ruchem w trakcie tego ważnego okresu. Ich celem jest zapewnienie bezpieczeństwa podróżującym i zapobieganie potencjalnym zagrożeniom.

  • Patrole w świąteczny weekend

W trakcie nadchodzącego długiego weekendu świątecznego, patrole Inspekcji Transportu Drogowego będą aktywne na drogach całego kraju. Inspektorzy ITD przeprowadzać będą kontrole techniczne pojazdów ciężarowych, dokumentów przewozowych oraz trzeźwość kierowców. To działania mające na celu zapobieganie wypadkom i nieprawidłowościom na drogach.

 


Bezpieczeństwo na drogach 1 listopada

 

  • Zakazy ruchu

Warto pamiętać o obowiązujących zakazach ruchu dla pojazdów o masie powyżej 12 ton. W dniu 31 października, od godziny 18:00 do 22:00 oraz 1 listopada od godziny 8:00 do 22:00, te ograniczenia mają zastosowanie. Oczywiście istnieją wyjątki, takie jak ciężarówki przewożące leki, żywe zwierzęta czy artykuły spożywcze. Zakazy te wprowadza się głównie w celu usprawnienia ruchu na drogach i minimalizowania potencjalnych korków.

  • Uwaga na prędkość!

Brawurowa jazda to jedno z głównych zagrożeń na drogach. Apelujemy o dostosowanie prędkości do warunków atmosferycznych i ruchu drogowego. Inspektorzy ITD będą czujni i dbać o przestrzeganie ograniczeń prędkości. Kontrole nie ograniczają się jedynie do fotoradarów stacjonarnych – inspektorzy poruszają się po drogach w nieoznakowanych radiowozach z wideorejestratorami. To oznacza, że każde naruszenie przepisów może zostać udokumentowane.

  • Przygotujmy się na podróż

Przed wyjazdem na groby bliskich czy inną trasę, warto sprawdzić stan techniczny swojego pojazdu. Zadbajmy o to, aby auto było w pełni sprawne, co znacząco wpłynie na nasze bezpieczeństwo. Planując trasę, unikajmy niewłaściwych decyzji i nieodpowiednich dróg. Warto również pamiętać, że w świąteczne dni ruch na drogach jest znacznie bardziej intensywny, dlatego jeszcze raz apelujemy o zachowanie szczególnej ostrożności i przestrzeganie przepisów.

Świętujmy 1 listopada z pamięcią i szacunkiem w sercach, ale zadbajmy też o nasze bezpieczeństwo i bezpieczeństwo innych uczestników ruchu. Przestrzegajmy przepisów drogowych, bądźmy odpowiedzialnymi kierowcami i cieszmy się tym ważnym dniem w spokoju i bezpieczeństwie.

*Rozporządzenie Ministra Transportu z dnia 31 lipca 2007 r. w sprawie okresowych ograniczeń oraz zakazu ruchu niektórych rodzajów pojazdów na drogach (t.j. Dz. U. z 2019, poz. 1968).

Bezpieczeństwo na drogach 1 listopada

Ułatwienia na 1 listopada. ZTM wprowadza bezpłatne przejazdy i dodatkowe linie

Będzie ułatwiony dojazd na cmentarze. Zarząd Transportu Metropolitalnego przygotował dla mieszkańców regionu szereg udogodnień na okres Wszystkich Świętych. Wśród nich m.in. dodatkowe linie specjalne oraz bezpłatne przejazdy komunikacją miejską.

Z pierwszej linii specjalnej będzie można korzystać już od 28 października. Będzie to linia C5 w Katowicach. 31 października, uruchomione zostanie 7 linii w Tychach oraz jedna linia w Czeladzi.

Z największych udogodnień pasażerowie będą mogli korzystać oczywiście 1 listopada – tego dnia podróżni będą mieli do dyspozycji wszystkie z 18 linii specjalnych. Dodatkowo na liniach regularnych mniejsze autobusy zostaną zastąpione większymi.

Zarząd Transportu Metropolitalnego kolejny raz ułatwi dojazdy na cmentarze.

 

1 listopada komunikacja miejska będzie bezpłatna oraz uruchomione zostaną specjalne linie autobusowe.

Jak co roku na dzień Wszystkich Świętych, ZTM we współpracy z urzędami miast przygotował liczne udogodnienia dla osób, które wybierają się na groby bliskich. Zamiast jechać autem i martwić się m.in. o miejsce parkingowe, będzie można bezpłatnie korzystać ze wszystkich autobusów, tramwajów i trolejbusów ZTM. Dodatkowo, uruchomione zostaną specjalne linie autobusowe oznaczone literą „C”. Dzięki nim łatwiej będzie dojechać w pobliże najważniejszych cmentarzy.

18 linii specjalnych w 11 miastach

ZTM, dzięki współpracy i zaangażowaniu gmin, uruchomi w sumie 18 linii specjalnych. Autobusy będą oznaczone literą „C” i będą kursować w 11 miastach – Będzinie, Chorzowie, Czeladzi, Dąbrowie Górniczej, Gliwicach, Katowicach, Knurowie, Rudzie Śląskiej, Siemianowicach Śląskich, Sosnowcu oraz Tychach. Trasy linii zostały poprowadzone w taki sposób, aby ułatwić dojazdy do najważniejszych cmentarzy.

Z pierwszej linii specjalnej będzie można korzystać już od 28 października. Będzie to linia C5 w Katowicach. Następnie, 31 października, uruchomione zostanie 7 linii w Tychach (C12, C13, C14, C15, C16, C17 i C18), jedna linia w Knurowie (C10) oraz jedna linia w Czeladzi (C11). Z największych udogodnień pasażerowie będą mogli korzystać oczywiście 1 listopada – tego dnia podróżni będą mieli do dyspozycji wszystkie z 18 linii specjalnych.

Lista linii specjalnych:

· C1 i C3 w Gliwicach,

· C2 w Chorzowie, Rudzie Śląskiej i Katowicach,

· C5 i C8 w Katowicach,

· C6 w Sosnowcu i Będzinie,

· C7 w Chorzowie i Siemianowicach Śląskich,

· C9 w Rudzie Śląskiej i Chorzowie,

· C10 w Knurowie,

· C11 w Czeladzi,

· C12, C13, C14, C15, C16, C17 i C18 w Tychach,

· C20 w Dąbrowie Górniczej.

  • Będą też inne udogodnienia

Bezpłatne przejazdy 1 listopada oraz specjalne linie to nie wszystko, co przygotował na czas Wszystkich Świętych ZTM. Organizator komunikacji miejskiej zaplanował także liczne zmiany na liniach regularnych. Wśród nich są m.in. zamiana mniejszych autobusów na większe, uruchomienie linii nocnych oraz – albo przede wszystkim – wprowadzenie 1 listopada na ok. 80 liniach regularnych specjalnych rozkładów jazdy, ważnych w dniu Wszystkich Świętych.

  • Szczegółowe informacje

Szczegółowe informacje dotyczące udogodnień przygotowanych przez ZTM na okres Wszystkich Świętych (28 października – 2 listopada), wraz z mapami ilustrującymi przebieg linii „C”, znajdują się w specjalnym komunikacie. Jest on dostępny na stronie internetowej ZTM w zakładce Komunikaty.

Pamiętajmy Bezpieczeństwo na drogach 1 listopada jest dla NAS odwiedzających cmentarze najważniejsze!